Dotacje – aby je dostać i … nie musieć zwracać

Niewątpliwie dla wielu osób szczytem marzeń jest przyznanie dotacji i pozyskanie w ten sposób środków na realizację swojego projektu. W rzeczywistości, gdy jednak znajdziemy się w grupie szczęśliwców, pamiętać musimy również o tym, że czeka nas rozliczanie projektów unijnych, które musi zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób (szczegóły pod linkiem: http://www.strategor.pl/realizacja-i-rozliczanie-projektu-/). Tylko to bowiem uchroni nas przed koniecznością zwrotu pozyskanych środków.

Procedury, z którymi zetkniemy się przy rozliczaniu projektu

Autor zdjęcia: candrews

Autor zdjęcia: candrews

Część procedur, z którymi się zetkniemy podczas rozliczania projektu i którym musimy się podporządkować, może wydać się nielogicznych i pozbawionych sensu. Niestety, rozliczanie projektów unijnych w praktyce, to ścisłe dostosowanie się do procedur i związanych z tym wymogów, nawet jeśli wydawać się one nam mogą dziwne. Zamiast więc na siłę szukać zrozumienia, lepiej  jest po prostu przyjąć je ze spokojem i dostosować się do tego, czego się od nas wymaga. A wymagane jest przede wszystkim to, by terminowo i prawidłowo rozliczyć udzielone nam w ramach dofinansowania środki z dotacji.

Brak unifikacji rozliczeń projektów

Faktem jest, że rozliczając różne projekty unijne zetkniemy się z tym, że za każdym razem może przebiegać to w inny sposób. Nie ma bowiem ogólnych zasad, które byłyby jednakowe do rozliczania wszystkich programów. W praktyce, każdy program z którego przyznawane są środki jest trochę inny, tak jak i inne są instytucje, które zajmują się przyjmowaniem i weryfikacją składanych wniosków. Dlatego należy ściśle podporządkować się wytycznym, by nie mieć później problemów z rozliczeniem projektu finansowanego ze środków pozyskanych z dotacji.